facebook_esosna

Scena Chłodna 25 serdecznie zaprasza na spektakl „Obrona Sokratesa” według Platona w przekładzie W. Witwickiego”, w wykonaniu Edwarda Sosny, aktora teatralnego (m.in.Teatr Narodowy, Teatr Rozmaitości /Warszawa/, Teatr Nowy /Łódź/) i filmowego („Za co?”, „Życie na gorąco”).

NIEDZIELA, 30 MARCA 2014 R., GODZINA 19:00

Oddajmy głos wykonawcy:

„W sprawie Sokratesa, społeczeństwo zostało głęboko podzielone i sterroryzowane. Oskarżając Sokratesa wymyślono całą gamę oskarżeń. Włączono do walki komediopisarzy i bogów, intelektualistów i prostych ludzi. Logika zbrodniarzy i spiskowców stała się religią.

Wykonanie wyroku na Sokratesie to realizacja i spełnienie chorej ideologii, Współczesny człowiek zgadza się ze wszystkimi niemal argumentami wypowiadanymi przez Sokratesa. Wierzę, że dostrzega ich aktualność. Jako adaptator tekstu pragnę skierować uwagę widza na świat wartości, w którym współczesny człowiek często się gubi. Próbuję pokazać człowieka, jego dramat ale i heroiczną postawę wobec nieprzestrzegania prawa, które jest początkiem wszystkich większych i mniejszych problemów człowieka.

Świadomość wyroku , który zapadł w zmowie, w spisku, każe Sokratesowi podnieść do rangi najwyższej jednoznaczny i bezkompromisowy stosunek do prawa. Sokrates miał świadomość , że to właśnie brak jasnych kryteriów i łamanie istniejącego prawa, pozwalają na eliminację niewygodnych jednostek i demoralizują społeczeństwa.
Sokrates wkracza na tzw. „pole prywatności ludzkiej. Odwołuje się do tego, co jest naprawdę istotne w życiu, mówi o dzielności ludzkiej i pieniądzach o mądrości i głupocie. Porusza odwieczny problem „walki o władzę”. Mówi o przemijaniu, ale w sposób logiczny a nie emocjonalny, co szczególnie „przykuwa uwagę ” słuchacza starszego.

Sokrates uczy nas myślenia logicznego i precyzyjnego.
Tłumaczenie Władysława Witwickiego, przypomina o pięknie języka polskiego o zapominanym sensie słów.

Usiłuję interpretować wszystko bardzo osobiście nadając tekstowi barwę dramatu osobistego.

W tej formie tekst Platona przestaje być „lekturą do zaliczenia”, a staje się tworzywem głębokich przemyśleń i przeżyć.”

Bezpłatne wejściówki do odbioru przy barze, przed spektaklem. Ilość miejsc ograniczona.

Podczas spektaklu zostanie wystawiona puszka do której będą zbierane datki na rewitalizację neogotyckie wieży pokościelnej w nieistniejącej wsi Małga, prowadzonej przez „Stowarzyszenie na rzecz Małgi”, którego założycielem jest aktor.

(http://nidzica.wm.pl/33746,Malga-wies-ktorej-juz-nie-ma.html#axzz2x4q7F8cC)

 

www.edwardsosna.pl