Jesień

Jesień, znana także jako Grupa Przestępcza „Jesień”, to toruńskie trio, w którego skład wchodzą Michał Supcziński (bas), Maciej Karmiński (perkusja) i Szymon Szwarc (gitara, głos). Muzykę zespołu charakteryzuje igranie.
Jeśli nałożymy na owo igranie klisze terminologiczne, z których
większość posiada przedrostek „post-„, zrozumiemy, że chodzi tu o dążenie do określenia tożsamości muzycznej poprzez penetrację piosenkowych form i walkę z nimi, czego efektem jest
nieustanne popadanie w kolejne piosenkowe formy.
Motoryka tych działań posiada walor intelektualny, muzycy zdają sobie sprawę z błędnego koła, w jakim się znaleźli, próbując określić się wobec formy nie za jej pomocą. To sprawia, że owoce tych poczynań są słodkokwaśne, często gorzkie, podane na kartonowym talerzyku i obsypane popiołem. Każde zamknięcie cyklu jest dla muzyków powodem kolejnych wątpliwości.
Bo właściwie Jesień chce pokazać muzykę problematyczną, świadomą niedoskonałości ludzkiego organizmu i umysłu, wreszcie, świadomą wielowarstwowości świata dźwięków, organizujących się z garażowym zacięciem, nutką ironii, liryzmu oraz brakiem szacunku okazanym bezrefleksyjnemu pochłanianiu form piosenkowych.

W 2016 roku nakładem gdyńskiej wytwórni Music Is The Weapon ukazał się pierwszy długogrający album zespołu pt. „Jeleń”. Dwanaście utworów o miłości, śmierci, bogu, diable, stawianiu, przestawaniu i sporcie. Gościnnie swoje trzy grosze dodali Natan Kryszk z warszawskiego trio jazzowego Pokusa oraz Mateusz Stolnicki (Boazeria SoundSystem).

Linki
http://jesien.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/grupajesien
http://musicistheweapon.pl/
Video
https://youtu.be/x_H4o2eviO0

WSTĘP: 15PLN

Wesele
Wesele to nowy toruńsko-aleksandrowski boysband, który tworzą Mareczek Wrócił (Damian Kowalski perkusjonalia) i Andrzej Przestał (Szymon Szwarc, strunowce) i nikt więcej. Duet lubi zagrać rytmicznie, z przytupem, ale też i z nutką sentymentu.

W połowie września nakładem wydawnictwa Złe Litery ukazał się minialbum duetu „Dzieci Odolionu”.
Tytuł płyty się od słów Mareczka Wróciła, wypowiedzianych na widok grupy dzieci jadących rowerami jedną z wąskich uliczek Odolionu – miejscowości znajdującej się na drodze między Toruniem a Aleksandrowem Kujawskim. Andrzej Przestał, prowadząc słynną granatową (?) Toyotę Yaris, od razu zrozumiał, że widok tych dzieci może wrócić w pamięci tylko dzięki utrwaleniu tych słów Mareczka Wróciła w formie rzeczonego tytułu i tak się właśnie stało. I to działa, bo widok ten wraca zawsze, kiedy w rozmowie lub innej czynności fizjologicznej pojawia się ten tytuł.

https://wesele.bandcamp.com/releases
https://www.facebook.com/Wesele-738150683002827/
https://www.youtube.com/watch?v=Q5Fl11TwhZY&feature=youtu.be